Muzułmańskie obrzędy małżeńskie
W kulturze muzułmańskiej zawarcie małżeństwa jest rodzajem kontraktu cywilnoprawnego między kobietą a mężczyzną, podpisywanymi przez narzeczonych w obecności dwóch męskich świadków. Ślub taki nie jest romantycznym wydarzeniem i nie wynika z podrygów serca.
Dla mężczyzny jest on wręcz obowiązkiem. Zasady zawierana małżeństwa wynikają z islamskiej świętej księgi, Koranu i są one bezwzględnie stosowane.
Przed podpisaniem kontraktu ślubnego negocjowana jest wielkość wiana męża, dla żony i jej rodziny. Chociaż muzułmanie nie mają typowego wesela to odpowiada mu kilkudniowe święto na świeżym powietrzu.
Pierwszy dzień przeznaczony jest tylko dla kobiet i zwany jest on „wieczorem henny”. Wtedy to kobiety tworzą za pomocą henny skomplikowane wzory na dłoniach.
W tym czasie mężczyźni świętują oddzielnie z panem młodym. Następnego dnia ma miejsce ceremonia zaślubin, po której odbywa się huczna i hałaśliwa uroczystość w towarzystwie wielu gości.
Ostatniego dnia bankietu para młoda pojawia się na honorowym miejscu, aby pokazać się publicznie przed udaniem się do domu, gdzie zostanie skonsumowane małżeństwo.